BIP Milówka

Klawisze Dostępności

  • Wersja kontrastowa: Alt  i  1
  • Przejdź do treści strony: Alt i 2
  • Mapa Witryny: Alt i 3
  • Wyszukiwarka: Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

uX4m-gWJNkcyAbFsSR2p-VQQuRnHz9fBxqN3igTUUnlcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

rdjciktVQfe2LPSzYZuc6cduih9RILdSaT-AqyhNxvhcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

naupKmv7-sO3NuJ3w6yM8EDVrF6XHvO7qOly32nIG69crTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

vwV0Mo3lhgYi0hs2022LuSV5DFu-5LuCsrnnfiPJT1VcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

XzUajikIWkte3d0d-WT-ZoY4-r3pHv8ZOHJ99d3lj9lcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

Strona główna / Turystyka / Zabytki / Muzeum Stara Chałupa

Muzeum Stara Chałupa

Muzeum „Stara Chałupa” to zabytkowy drewniany dom, który jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej. Lokalna legenda głosi, że w chałupie miał się zatrzymać król Jan Kazimierz podczas ucieczki przed Szwedami. Miał tu nocować również Jan III Sobieski w drodze do Wiednia.

Chałupa została zbudowana w 1739 roku o czym świadczy napis umieszczony na środkowym tragarzu w izbie: ''RESTAVRATOR DOMI NOVI SEBASTIANUS CAPUTA JEZUS MARIA JÓZEF''. Budowniczym był Piotr Gorel – karczmarz milowski. Prawdopodobnie początkowo chałupa mogła pełnić funkcję wiejskiej karczmy. Uwieczniony w inskrypcji Sebastian Caputa urzędnik folwarczny z Węgierskiej Górki zakupił od Bartłomieja syna Piotra Gorela w roku 1760 całe gospodarstwo wraz z zabudowaniami i inwentarzem. Syn Sebastiana Caputy, Jan, będąc bezdzietnym przyjął na wychowanie, a następnie usynowił swego siostrzeńca Marcina Kąkola, któremu przekazał całe swoje gospodarstwo. W momencie przejmowania gospodarstwa ojciec Marcina Kąkola pełnił urząd wójta w Milówce. Od tej pory, aż do początku lat 70-tych XX wieku "Stara Chałupa" pozostawała we władaniu rodziny Kąkolów.

W latach 80-tych obiekt poddano gruntownej renowacji z uwzględnieniem szczegółowych badań terenowych, po czy został udostępniony publiczności w 1988 roku. Od 1992 r. obiekt stanowi własność gminy Milówka a jej aktywnym włodarzem jest Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.Wyposażenie budynku jest własnością Muzeum Miejskiego w Żywcu. W 2010 r. w chałupie przeprowadzono remont a obok sprowadzono drugi budynek z Przyłękowa, w którym organizowane są warsztaty bibułkarstwa, malarstwa na szkle i ceramiki.

Chałupa zbudowana jest z długich, drewnianych bali połączonych na obłap i rybi ogon, osadzonych na kamiennej podmurówce. Nakrywa ją dwuspadowy dach pokryty gontem z półdaszkami w ścianach szczytowych.

Wystrój chałupy wraz z układem pomieszczeń i sprzętów jest doskonałą ilustracją dawnego stylu życia oraz hierarchii wartości jej mieszkańców.

Do sieni chałupy wchodzi się przez ozdobne kołkowane i szalowane drzwi o archaicznej konstrukcji. Część gospodarczą sieni symbolizuje tu gliniane klepisko, które służyło do omłotów zboża oraz rolnicze narzędzia rozwieszone na ścianach. Tutaj przygotowywano karmę dla zwierząt, wykonywano również półprodukty (kasze, mąki) dla ludzi. Z sieni drewniane schody prowadzą na strych, który służył jako wędzarnia. Na przedłużeniu sieni po kamiennych stopniach wchodzi się do komory, która służyła do przechowywania żywności, narzędzi i sprzętów związanych z pracami gospodarczymi.

Do izby mieszkalnej prowadzą drzwi na ozdobnie kutych zawiasach. Małe okna wpuszczają niewiele światła, stwarzając przytulny półmrok i skutecznie zatrzymując w izbie ciepło. Do oświetlenia służyły drewniane szczapki zwane ''ślojskami'' zatykane w metalowe uchwyty. Tam gdzie nie można było używać otwartego ognia, posługiwano się latarkami stajennymi z oszklonymi bokami. Po lewej stronie od wejścia znajduje się piec chlebowy z okapem, a na metalowych podstawkach stoją gliniane garnki do gotowania. Wokół pieca rozpościera się ''królestwo'' gospodyni, a więc rozmaite naczynia do dojenia i przechowywania mleka tzw. ''gielety'', maślnica, foremki do masła, łyżki, łyżniki, narzędzia do pieczenia chleba i naczynia pasterskie.

Po przekątnej do pieca był tzw. „święty kąt” z kapliczką co wskazuje na szczególne znaczenie tej części izby. Od kąta w obie strony rozchodzą się obrazy o treści sakralnej, które świadczyły o religijności i zamożności gospodarzy. Poniżej obrazów stoi stół z intarsjowanym, czyli wykładanym innym gatunkiem drewna, blatem. Stół pełnił funkcję domowego ołtarzyka, a używany był tylko w czasie ważnych świąt.

Ławy służyły do siedzenia ale także jako miejsce do spania. Na uwagę zasługuje tzw. ''szlabanek'' z rozkładanym siedzeniem, służący jako tapczan. Łóżko w izbie to miejsce do spania dla gospodarzy. W dzień układano na nim piętrowo pościel z innych posłań i przykrywano je samodziałowymi narzutami, a na tym układano stos poduszek w haftowanych poszewkach. Obok stała kołyska dla najmłodszej latorośli. Pozostali domownicy rozkładali się do snu na ławach bądź na „zapiecku”. Ważnym elementem wyposażenia wnętrza izby była jedna lub więcej malowanych skrzyń. Służyły one do przechowywania cenniejszej odzieży, pościeli, pieniędzy, korali itp. Skrzynie często wyposażone były w kółeczka, ułatwiające jej przemieszczanie w razie pożaru.

Po prawej stronie od wejścia do izby znajdowała się część gospodarcza. Stoją tu putnie, konewki na wodę, zimą stała beczka z kapustą. Zdarzało się, że w kącie tym umieszczano kilkudniowe cielęta, które przyszły na świat w okresie zimowym.

Z izby drugie drzwi prowadzą do następnego pomieszczenia zwanego alkierzem. Jest to część budynku, która konstrukcyjnie została wyodrębniona w trakcie budowy. Przez ścianę przechodzi tam trzon pieca chlebowego, a przy nim w podłodze znajduje się mała piwniczka, która pełniła funkcję schowka. Obecnie znajduje się tam krosno służące do tworzenia tkanin.

„Stara Chałupa” to nie tylko muzeum, w którym zwiedza się ekspozycje, ale również miejsce spotkań podczas których można zobaczyć pokaz przędzenia wełny, łuskania fasoli czy skubania pierza.


Informacje dla zwiedzających:

Godziny otwarcia Muzeum "Stara Chałupa":

pon - nieczynne

wtorek-piątek - 9.00 - 14.00

sobota - 10.00 - 14.00

niedziela - nieczynne


Cennik:

bilet normalny - 6 zł

bilet ulgowy - 3 zł

przewodnik - 10 zł

 

Grupy zorganizowane (maks. 50 osób na jedno wejscie do muzeum) prosimy o wcześniejszy kontakt z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce pod nr. tel. 33 8637-399 w celu rezerwacji terminu zwiedzania.

 

Muzeum "Stara Chałupa"

admin
Muzeum Stara Chałupa
admin
Muzeum Stara Chałupa
admin
Muzeum Stara Chałupa
admin
Muzeum Stara Chałupa
Nieznany
Muzeum Stara Chałupa
Nieznany
Muzeum Stara Chałupa
Nieznany
Muzeum Stara Chałupa
Nieznany
Muzeum Stara Chałupa
Nieznany
Muzeum Stara Chałupa

Redagował: UG Milówka 2018-08-27 12:54

l2hHfMPEfCKsLZDb2lDnjjfWYLEPrOLiZY3nl3U1SGFcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

JOzh1MbAHYVg4Nl2-tLFh-HQextYy4qb4moA1JiTFaVcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

BffRz9HrKYbqQZM6GoQxX1OmtcUUIl8p6mcZfk6ixPxcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

8N6k-QOyRzAO0O1fVUtfq28AS4RK__x4r1q88t_RlmZcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

razcQE9kxvDh6aKzoMa8zYjmOC5TIRKB8i0HK9k3V7RcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

tfCJoCimxTWi6GpC68YF0XuC1Kk7vfTuKud0JjR5BatcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

wpGffTEUyrdrhXpLCObjgk7kwUQh0Vailud_Zm55BbdcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

srXp0VBc4Q8fXj9pKedqaHCpEc7ZlZPB0E9_7tFD44pcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

f6IVGXTEv7oPkpPa7lAa4sKPQXQ1hLhrer7y0L-bQEtcrTuM6xzAf3rnbAARTyrpgAr6nEbCXNhDI8xk4PufoQ

ywmz-grrQPXW0hjD2idpAgl0cPxkkHs07zh5bCeRk4_mAJRfB9FitVMU5oy1y6gTst1Lyb3wdzawjh--RkTxuQ

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje dotyczące naszego serwisu, to dopisz adres e-mail do newslettera

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 pt. „Podbeskidzka Wyspa Jakości – profesjonale zarządzanie JST”, nr projektu POKL.05.02.01-00-060/12